Projektas „Gloria Lietuvai“: aplankyti šimtmečius skaičiuojantys Siesikų varpai

Siesikų gyventojai gali didžiuotis mūrine renesansine bažnyčia, legendomis apipinta pilimi, o taip pat… varpais. Unikalūs Siesikų Šv. Apaštalo Baltramiejaus bažnyčios varpai – projekto „Gloria Lietuvai“ „dalyviai“. Jų skambėjimą išgirsti bus galima 2018 m. vasario 16 d. Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtame kūrinyje „Gloria Lietuvai“.

Siesikų varpai – kaip dailės kūriniai

Kelis šimtmečius Siesikų miestelio gyventojai girdi skambančius Šv. Apaštalo Baltramiejaus bažnyčios varpus – keitėsi miestelių gyventojų kartos, mainėsi miestelis, o varpų skambėjimas per šimtmečius išliko toks pat. Labai tikėtina, kad seniausias varpas net vyresnis už pačią bažnyčią. Pirmoji bažnyčia miestelyje minima 1441 m., o dabartinę mūrinę bažnyčią Siesikų (Daugailių) dvaro savininkai broliai Siesickiai pastatė 1537 m. Tuo tarpu manoma, kad seniausias bažnyčios varpas, tiesa, dabar jau neskambantis, nulietas XV a. antroje pusėje ar XVI a. pradžioje. Taigi, jis yra ir vienas seniausių varpų Lietuvoje.

Pasak dailės istoriko dr. Gintauto Žalėno, šis varpas gali būti laikomas ir seniausiu Lietuvoje egzistuojančiu grafikos kūriniu, nes jis nulietas naudojant taip vadinamą molio raižinių techniką. Ant varpo pavaizduoti Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Baltramiejaus reljefai.

Labai įdomus ir kitas, XVII-XVIII a. sandūrje Dancinge (dabartinis Gdanskas) nulietas varpas. Originalia technika ant jo išlietas paveikslas, vaizduojantis Šv. Oną ir Švč. Mergelę Mariją, – vienas gražesnių baroko epochos kūrinių, nulietų ant varpų.

Šis varpų unikalumas ir buvo ta priežastis, paskatinusi projekto „Gloria Lietuvai“ komandą apsilankyti Siesikuose.

Kūrinyje „Gloria Lietuvai“ skambės 100 varpų

Viso bus įrašyta ir finaliniame koncerte nuskambės 100 ar net ir daugiau varpų. Toks skaičius pasirinktas neatsitiktinai – projektas „Gloria Lietuvai“ skirtas atkurtos Lietuvos valstybės 100-mečiui paminėti ir jo tikslas – atkreipti dėmesį į Lietuvos varpus – tautos laisvės ir prisikėlimo simbolį.

Projekto „Gloria Lietuvai“ kūrybinė grupė apvažiavo visoje Lietuvoje daugiau kaip 70 varpinių ir įrašė vertingiausių varpų skambesį. Įamžintas seniausias Lietuvoje Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpinės varpas, saugomas Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose (Rokiškio r.), taip pat vienas naujausių – Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje pernai pašventintas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio varpas. O taip pat – daugybė kitų varpų, ištvėrusių karus ir trėmimus (taip, buvo ištremti ne tik Lietuvos žmonės, bet ir varpai), slėptų žemėje, keliavusių iš vienos bažnyčios į kitą…

Premjera – 2018 m. vasario 16-ąją

Visų šių 100 varpų skambėjimas ir jų įrašinėjimo metu nufilmuoti Lietuvos vaizdai susilies į vieną Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtą kūrinį. Jo premjera – 2018-ųjų vasario 16-ąją, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Projektą „Gloria Lietuvai“ globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Projekto „Gloria Lietuvai“ idėjos autorius – Dalius Abaris, bendraautoriai: Kipras Mašanauskas, Romas Lileikis, Edita Mildažytė. Projekto konsultantai: istorikai Gintautas Žalėnas, Liudas Jovaiša, Aurimas Švedas.

Projektą koordinuoja VšĮ „Kūrybinių industrijų dokas“. Projekto naujienos – Facebook profilyje „Gloria Lietuvai“.

Artiom Myškin nuotraukos.