Gamtos kūriniai

AKMUO MOKAS

Koordinatės 6114519, 541419 (LKS)

Mokas – vienas stambiausių riedulių Lietuvoje. Jis pūpso Šventosios upės krante, netoli Sukinių kaimo. Tai 7,5 m ilgio, apie 6 m. pločio ir 1,7 m aukščio (virš žemės) granito luitas. Dalis akmens atrodo lyg nuskilusi – ji vadinama Mokiuku. Moką gaubia įvairios legendos. Sako, kad kadaise visa Mokų šeima kėlėsi per upę. Mokas su Mokiuku sėkmingai įsiropštė į statų krantą, o Moko žmona likusi upėje.

1971 m. tiriant akmens aplinką, rastos dvi duobės – stulpavietė ir akmenų su pelenais duobė. Spėjama, kad čia kadaise vykdavo pagoniškos apeigos.

DSCF3832

ŠVENTOSIOS UPĖS KRANTAI

Koordinatės 553685, 6128305 (LKS)

Šio krašto puošmena – upė Šventoji, kurios vingiai – tai ichtiologinis draustinis. Čia saugomos neršti plaukiančios lašišos, šlakiai, upėtakiai. Upės slėnyje daug vertingų ir įspūdingų atodangų. Kasdien, štai jau tūkstančius metų sruvendama sava vaga, ties Zujų miesteliu upė suformavo svaiginančio aukščio krantus. Šiose aukštose terasose įrengtos laužavietės, suoleliai – tikrai puiki vieta akims paganyti, tyro oro įkvėpti.

Viktoras Lazerevas Ryto keliais 51

LENTVORŲ ĄŽUOLAS

Koordinatės 6128325, 557470 (LKS)

Važiuojant iš Ukmergės į Lyduokius, Lentvorų kaime, dešinėje kelio pusėje stovi didingas ąžuolas – valstybės saugomas gamtos paveldo objektas. Medžio aukštis – 15 m, kamieno plotis – 558 m. Šis galiūnas – jau garbingo amžiaus senolis, ramiai žvelgiantis  į laukų platybes.

LENTVORU AZUOLAS

ŽUVINTĖS ŠALTINIS

Koordinatės 6113453, 540501 (LKS)

Jis trykšta netoli Pabaisko seniūnijos Sukinių kaimo, Žuvintės upelio dešiniajame krante. Tai lyg tyra žemės akis. Šaltinis tarsi bedugnis – kone 5 metrų gylio. Jame “verda“ skaidrus, malonaus skonio vanduo. Įdomu, kad po 30 cm sluoksniu skaidraus vandens, gelmėse be paliovos kunkuliuoja smėlio ir vandens emulsija. Šis šaltinis – tai respublikinės reikšmės hidrologinis gamtos paminklas.

zuvintes saltinis