Smulkioji architektūra

Dviratininkas  –  2016 metais centre ant pastato Gedimino gatvėje, prie sankryžos, sienos atsirado skulptoriaus Viktoro Žentelio pagamintas metalinis dviratininkas. Žmonės šią sankryžą dabar juokais pavadina “Meno ir realybės sankryža”. Ukmergės miestas „Dviratininku“ buvo papuoštas, vykdant Kultūros paslaugų plėtros programą.

Knygyno sienos piešinys  – Ukmergėje, Vienuolyno gatvėje, įsikūręs knygynas „Knygų namai“ jau senokai pirkėjus džiugina ant pastato sienos esančia kompozicija. Kad dažais nutapytas piešinys išliktų kuo ilgiau, miesto valdžia jį įvilko į plieno rūbą. Žibintas, suolelis ir ant jo sėdinti susiglaudusi porelė bei užrašas „Knyga suartina“ pastato sieną papuošė 2012 metų vasarą. Jos autorius – ukmergiškis 31 metų Vytautas Lapkus.

“Miesto šnabždesiai” – 2017  m rugsėjo mėnesį Ukmergės miestą papuošė dar viena Ričardo Širvelio smulkiosios architektūros skulptūra “Miesto šnabždesiai”. Skulptūros unikalumas atsiskleidžia vėjuotu oru. Skulptūra, pagauta vėjo gūsių ima suktis, skleisdama vėjo šlamėjimą. Taip pat, skulptūroje paliktos kelios ertmės taigi ne tik vėjas gali skleisti šnaresius, žmonės gali pašnabždėti ir savo žinutę.

A. Smetonos gimnazijos smulkiosios architektūros objektas

Šuo Keksas – Ričardo Širvelio skulptūra iš granito „Šuo Keksas“ Ukmergės miesto centrą papuošė 2013 m. Atnaujintoje Vienuolyno gatvėje šuo Keksas įsitaisė prie gatvės apšvietimo žibinto. Apie miesto „augintinį“, esantį 60 centimetrų aukščio ir panašaus pločio, sveriantį iki 100 kilogramų ir su bronzinėmis detalėmis sklando legenda. Anot jos, miesto gyventojui  ar turistui nepasididžiavus ir paglosčius miesto sargui nosį, šis įsimena to žmogaus kvapą ir saugo jį  visą gyvenimą.

Haikų suolelis – Haikų suolas Ukmergėje gyvuoja nuo 2015 metų. Jį galima rasti alėjoje, Vienuolyno gatvėje. Šis suolas unikalus tuo, jog ant jo prisėdus gali paskaityti trumpų lietuvių eilėraščių, kurtų pagal iš Japonijos kilusį poezijos žanrą – haiku. Ant suolelio iš viso yra 34 haiku. Visi jie paimti iš Artūro Šilansko parengtos lietuvių haiku antologijos ,,Vėjo namai“. Idėja apie šį suolelių kilo Ukmergės rajono savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojui Juliui Zareckui, o ją įgyvendinti jam padėjo Ukmergės kultūros centro parodų organizatorius ir dailininkas apipavidalintojas Egidijus Darulis.

Meno projektas „Kubas“ – Šį kūrinį Ukmergėje galima pamatyti nuo 2015 m. lapkričio mėnesio. Sutemus kubas šviečia. Kubas yra saviraiškos vieta ant kurios galima žaisti kortomis, pasidėti kavos puodelį, jis gali būti panaudotas kaip „scena“. Kubas turi įvairiausių funkcijų, bet jas sugalvoja pats žmogus.

Pepė Ilgakojinė – miesto gyventojai „Pepe Ilgakojine“ džiaugiasi nuo 2015 m. gegužės mėnesio. Ši tuščiavidurė, autoriaus Andriaus Janulio, pagaminta iš geležies, nerūdijančio plieno, vario ir bronzos skulptūra, sveria net 30 kilogramų ir yra 1 metro aukščio. „Pepė Ilgakojinė“ puošia Ukmergės muzikos mokyklos stogelį.

„Katės“ – Viktoro Žentelio „Katės“ Ukmergės miestą puošia nuo 2014 metų rudens. Pamaivos katės priverčia nusišypsoti kiekvieną praeivį. Šios katės atlieka savo užduotį ir paslepia, greičiausiai, balkono liekanas.

Žydų vaikų pirštukai – manoma, jog ankščiau Ukmergės koklių gamykloje dirbo vaikai. Tokiam faktui paminėti buvo sukurtos lentelės su vaikų pirštukais. Šią meninę kompoziciją galima rasti vienuolyno gatvėje.

Miesto partnerių rodyklė – Ukmergės miestas draugauja ne tik su kitais Lietuvos miestais. Šalia jų, miestas yra užmezgęs gana glaudžius ryšius su užsienio šalių regionais, apylinkėmis, miestais. Šioms draugystėms paminėti 2008 m. Ukmergės miestą papuošė vėtrungė, kuri ne tik turi užrašus su miestų pavadinimas ir kilometrų skaičių iki to miesto, bet ir jos rodyklės nukreiptos į kiekvieną miestą, su kuriuo yra bendradarbiaujama.

Ukmergės miesto laikrodis

Piešinys „Žydų krautuvininkas“ – Vieną Ukmergės senamiesčio kiemą papuošė gražus meninis akcentas – ant pastato sienos nutapytas tarpukario žydų krautuvininko portretas. Vilniečio menininko Jurgio Tarabildos beveik 2,8 metro aukščio ir 1,3 metro pločio kūrinys prieš kelis mėnesius atsirado Gedimino gatvės 7-uoju numeriu pažymėto pastato kiemelyje. Ant mūro sienos akriliniais dažais nutapytas tarpduryje su puodeliu rankoje stovintis vyriškis atrodo labai tikroviškai, tarsi būtų gyvas ir maloniai kviestų užsukti į krautuvę. Šioje vietoje ilgą laiką tikrai veikė parduotuvė, na o menininkas Jurgis Tarabilda atvaizdavo parduotuvės savininką remiantis autentiška A. Smetonos laikų nuotrauka.

Piešinys ant „Rockcafe“ pastato sienos – Kauno g. 16A pastato viena siena džiugina ne tik ukmergiškius, bet ar atvykstančius pasisvečiuoti Ukmergėje. Šios idėjos sumanytojai – jaunimo muzikos klubo „Rockmergė“ prezidentas Kasparas Ramonas ir savanoris iš Rumunijos Alexandru Cretu, kuris buvo atvykęs į Ukmergę kaip “Skautų slėnio” savanoris. Menininko grafičiai papuošė dviejų aukštų pastatą, kuriame įsikūręs klubas, kavinė „Rock Cafe“ bei kitos įstaigos.

„Moteris lange“ – Skulptoriaus Viktoro Žentelio darbas.

Stela, žyminti buvusios žydų sinagogos vietą – 2008 m. pastatyta stela skirta įamžinanti šioje vietoje stovėjusią žydų sinagogą.

„Laiko spiralė“ – V. Tallat-Kelpša. 2003 m.

„Neršianti žuvis“ – R. Širvelio skulptūra „Neršianti žuvis“ puošia tiltelį, esantį šalia piliakalnio,per Vilkmergėlės upelį nuo 2004 m.


 

„Medus“ – D. Jakimčiuk 2003 m.

 „Veidas“ – V. Ramoška, 2003 m.