Ukmergės miestas prisijungė prie istorinio projekto „Gediminaičių kelias“

Tarp keturias valstybes suvienijusiame projekte „Gediminaičių kelias“ dalyvaujančių miestų bus ir Ukmergė. Vasario 19 d. Ukmergės rajono savivaldybės meras Vydas Paknys ir Ukrainos vietos valdžių asociacijos „Gediminaičių kelias” vykdantysis direktorius Genadijus Druzenko pasirašė bendradarbiavimo memorandumą.

_DSC0569

Sausio 30 dieną vykusiame Ukmergės rajono savivaldybės tarybos posėdyje Savivaldybės taryba pritarė savivaldybės dalyvavimui tarptautiniame projekte „Gediminaičių kelias”.

Memorandumą pasirašę miestai įsipareigojo plėtoti Gediminaičių dinastijos kultūrinį ir istorinį paveldą, sukurti tarptautinį turistinį maršrutą „Gediminaičių kelias“ Baltarusijos, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos teritorijose, pažymėti maršrutus konkrečiose vietovėse, prisidėti prie istorinių vietų, susijusių su Gediminaičių dinastija, atkūrimo ir atgaivinimo, kartu bendrai pristatyti turistinį maršrutą „Gediminaičių kelias“ turizmo mugėse ir parodose Baltarusijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse. Taip pat sutarta parengti ir Europos Tarybai pateikti paraišką dėl tarpvalstybinio kultūrinio turistinio maršruto sertifikavimo. Svarbus šio projekto tikslas – tapti Europos Tarybos pripažintu tarptautiniu turistiniu maršrutu bei pritraukti ES struktūrinių fondų paramą.

2013 metų gegužę penkių Ukrainos miestų – Lucko, Chotyno, Podolės Kameneco, Iliaslavo ir Ostrogo – merai pasirašė susitarimą dėl asociacijos „Gediminaičių kelias“ įkūrimo. Dabar projekte dalyvauja keturiolika  miestų iš keturių šalių: Ukrainos – Luckas, Podolės Kamenecas, Dubnas, Ostrogas, Iziaslavas, Starokonstantinovas,  Chotynas, Volynės regionas; Baltarusijos – Brestas, Lyda, Naugardukas;  Lenkijos  – Liublinas ir Lietuvos – Kaunas, Trakai, Ukmergė.

Ukmergės rajono istorija susijusi su Gediminaičių dinastija: 1435 m. Ukmergės rajono teritorijoje įvyko Pabaisko (Šventosios) mūšis. Dėl kunigaikščio sosto susikovė du Gediminaičiai – Švitrigaila ir Žygimantas Kęstutaitis. Šis Lietuvos istorijai svarbus mūšis dar vadinamas „antruoju Žalgiriu“. Kita istorinė vieta, susijusi su Gediminaičių dinastija – Ukmergės piliakalnis.13 a. ant jo stovėjo Gediminaičio Jogailos pilis. Atlaikiusi daugybę kryžiuočių antpuolių,1391 m. dviejų Gediminaičių – Vytauto ir Jogailos kovų metu ji buvo sudeginta.

Vasario 19 d. rajono savivaldybėje vykusios memorandumo pasirašymo ceremonijos metu, prieš pasirašant šį dokumentą tylos minute buvo pagerbti Kijeve vykstančiuose  susirėmimuose žuvę žmonės. Vėliau svečias iš Ukrainos Genadijus Druzenko pristatė filmą apie asociacijos „Gediminaičių kelias” veiklą, atsakė į renginyje dalyvavusių rajono žiniasklaidos atstovų klausimus.

Parengė Ukmergės rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Ivaškevičienė

Nuotraukos Arvydo Pėšinos